Польові кухні для потребуючих на Сході України: спільна відповідь католицьких організацій

28 березня у Запоріжжі представники Мальтійської служби допомоги, які прибули із Івано-Франківська, урочисто передали “Карітасу України” три німецькі польові кухні для використання у буферній зоні. Кожна з них має спроможність нагодувати до 4 тисяч осіб в день гарячими обідами. Комплектація для функціонування цих кухонь (паливо, продукти) здійснюється в рамках Акції «Папа для України».

Протягом дня волонтери Мальтійської Служби Допомоги провели навчання з праці на польових кухнях для представників Карітасу, а також разом приготували перший польовий обід, долучитись до якого запросили присутніх журналістів.

Перед освяченням кухонь, які тепер поїдуть на схід, у приміщенні Карітас-Запоріжжя відбулась прес-конференція, в якій взяли участь керівник гуманітарних проектів Карітасу України Григорій Селещук, екзарх Донецький УГКЦ єпископ Степан (Меньок), єпископ-помічник Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ, голова Технічного комітету «Папа для України» єпископ Ян Собіло,  голова Мальтійської служби у м. Івано-Франківськ Роман Яручик та директор БФ “Карітас Запоріжжя” о. Андрій Бухвак.

Владика Степан (Меньок), розповів журналістам про роботу “Карітасу України” вздовж лінії розмежування. А також про призначення допомоги, яку Карітас отримав від Мальтійської служби.

Єпископ Ян Собіло підкреслив, що допомога від Ініціативи Папи Франциска буде спрямована на те, щоби ці польові кухні були забезпечені паливом та продуктами харчування для потребуючих в районах, куди будуть здійснюватися виїзди.

«Папа бажає, щоби допомога дійшла до тих, хто найбільш бідний серед бідних, хто вже не має більше ніякої допомоги. Завдяки цьому проекту буде змога нагодувати тих, хто зовсім не має їжі,» – зазначив єпископ під час прес-конференції.

Детальніше про призначення польових кухонь та про специфіку роботи з ними розповів Роман Яручик, голова Мальтійської служби у м. Івано-Франківськ.

«Після недавніх викликів в Авдіївці, коли місто було повністю ізолюване від струму, газо- і водопостачання, тисячі людей опинилися на вулиці при мінусовій температурі. І виявилося, що вони зовсім беззахисні і незабезпечені.  А ці польові кухні можуть діяти за будь-яких погодних умов та зовнішньої температури та працювати на будь-чому, що горить», – пояснив пан Роман. Тоді виникла ідея сформувати мобільні групи швидкого реагування тут, на Сході України, які могли б в разі ескалації події виїжджати у буферну зону і обслуговувати цивільне населення, яке відрізане від газу, світла і не може забезпечити себе теплою їжею.

“Формуємо три групи, які відповідатимуть за Маріупольський, Авдіївський і Краматорський напрямки. Сьогодні до Запоріжжя приїдуть представники всіх місцевих осередків Карітас, і для них мальтійці проведуть майстер-клас: як, скільки, коли і що потрібно зробити для того, щоб ця кухня, яка виглядає великою залізякою на колесах, готувала поживні страви. Також вчитимуть як організувати її забезпечення, функціонування, роздачу, та інші технічні дрібниці”,  – додав пан Роман.

Комерційна ціна польових кухонь, які Мальтійська служба передала Карітасу, становить близько 10 тис. євро кожна. Їх, як пожертву, надали мальтійцям їхні німецькі партнери. Кухні обладнані так, що можуть обслуговуватись твердим паливом, а також газом і соляркою. 1 кухня за 1 день забезпечує однією стравою максимально до 4 тис. людей. Для її обслуговування потрібно 6-8 людей, яких навчили, як користуватися устаткуванням та як на ньому куховарити. Адже мова йде про великі об’єми їжі, а, отже, потрібно знати пропорції води, їжі, спецій, необхідних у приготуванні. Ці кухні використовувалися німецьким цивільним захистом у 60-х, 90-х роках, передані українцям у дуже доброму стані.

Григорій Селещук, керівник гуманітарних проектів Карітасу України зазначив, що на сьогодні гуманітарна допомога світу Україні зменшується і тому дуже важливими є ті ініціативи, які продовжують активно допомагати всім, хто страждає від війни.

«У минулому році програми ООН були профінансовані заледве на 20%. Цей рік обіцяє, що будуть ще менше фінансувати. Як знаєте, багато організацій на цьому тлі “згортає” свою діяльність, особливо, міжнародні організації. Натомість Карітас, навпаки укріплює свою спроможність для роботи. І ми готуємося до того, щоби помагати людям там, де допомога зараз припиняється. Ми дуже вдячні ініціативі “Папа для України”, яка надає нам можливість помножити цю роботу, поглибити її і підвищити свою спроможність», – пояснив пан Григорій.

Він додав, що зараз у буферній зоні за різними оцінками понад 400 тис. людей і близько 70% з них – це старенькі люди, які не мають можливості покинути цю територію.

«Я відвідував такі села на лінії фронту і був вражений енергією та ініціативністю людей, що там живуть. Зустрічався з бабусею, якій 83 роки, але вона виживає за рахунок того, що порається в себе на городі. І найголовніше – вона ще й доглядає свою маму, якій понад 100 років. На жаль, для світу наша війна на Сході України стає невидимою. І ми дуже вдячні таким ініціативам як “Папа для України”, Мальтійській службі за те, що через них інформація про цю війну, про потреби людей голоситься, піднімається і поширюється».