Про роботу медичних бригад у прифронтовій зоні: Все більше звертаються із цукровим діабетом, церебральним атеросклерозом, ішемічною хворобою серця – це сумний «результат» бойових дій

Два роки поспіль жителі прифронтових сіл мають доступ до медичних послуг завдяки різноманітним програмам Акції «Папа для України». Однією з таких програм є мобільні бригади кваліфікованих медичних працівників Грецького медичного центру «Гіппократи», які чотири рази на тиждень виїжджають у міста та села уздовж лінії фронту, де здійснюють огляд пацієнтів та видають необхідні медикаменти.

Як правило, у складі мобільної бригади є терапевт, два профільні лікарі (ендокринолог, кардіолог, гінеколог або невропатолог) та медсестра. Прийоми відбуваються в приміщеннях місцевих ФАПів, шкіл, палаців культури та інших приміщеннях населених пунктів Волноваського, Мар’їнського, Нікольського, Мангушського районів за заздалегідь встановленим графіком. Усі послуги та необхідні медикаменти надаються безкоштовно.

Про те, які проблеми зі здоров’ям найчастіше виникають у мешканців прифронтових територій та про перебіг проекту розповів головний лікар Грецького медичного центру «Гіппократи» Олександр Лазаренко.

– Люди живуть в постійному стресі. Останнім часом дуже зросли захворювання на цукровий діабет, церебральний атеросклероз, ішемічну хворобу серця. Все це, звичайно, пов’язано з нервовими потрясіннями. З кожним нашим приїздом, ми констатуємо, що на жаль, в нас з’являються все нові і нові пацієнти – це сумний «результат» бойових дій.

У багатьох прифронтових селах немає навіть елементарного медичного обслуговування, відсутні пункти первинної медичної допомоги, а там де вони є, часто відсутні медичні працівники. Одні пішли на пенсію, інші, на жаль, змушені через бойові дії виїхати за межі району, області, а може й України. Наприклад, мій добрий товариш, який є хорошим хірургом, змушений був покинути власний дім після того, як його зруйнував снаряд, і переїхати до Києва. Відтік кваліфікованих спеціалістів з Донецької області суттєвий, що теж створює проблеми для наших пацієнтів, тому що укомплектованість медичних закладів працівниками уздовж лінії вогню дуже низька. В деяких місцях досягає лише до 20% від потреби. Такими фахівцями як терапевтами, окулістами, ендокринологами районні лікарні взагалі не укомплектовані. Наприклад, в Нікольському районі взагалі немає окуліста, немає ЛОР лікаря, нема інших вузьких фахівців. Це ще раз підтверджує, що мобільні бригади є своєчасними та гостро необхідними.

За останній час стрімко виросли показники дитячої захворюваності на цукровий діабет. Якщо раніше в Маріуполі не було навіть ліжок для лікування цукрового діабету у дітей, тому що не було достатньої кількості пацієнтів, то сьогодні, на базі дитячої лікарні, відкрилися дитячі ендокринологічні ліжко-місця. Це теж, на жаль, результат бойових дій. Діти піддаються всім цим впливам, вони реагують на все по-своєму і, на жаль, у них реакція проявляється у вигляді захворювань.

Також останнім часом ми все частіше зіштовхуємось зі зростанням онкологічних захворювань. Ще однією патологією, яка почастішала за останній час, є туберкульоз. Його, на жаль, зупинити неможливо, але можна виявити вчасно і своєчасно почати лікування. Ми маємо таку можливість завдяки пересувному флюорографу, який задіюємо при виїздах мобільних бригад та проводимо флюорографічне обстеження. Головне – своєчасно виявити такі патології як туберкульоз, як онкологічне захворювання легенів, і постаратися вилікувати пацієнта.

Завдяки допомозі Папи Римського усі пацієнти в рамках проекту отримують необхідні безкоштовні медикаменти. На сьогодні, за результатами чотирьох місяців проекту (проект розпочався у грудні 2017р.), допомогу від мобільних бригад отримали 12 578 осіб. Плануємо, що на час завершення проекту – травень 2018 року – буде охоплено понад 18 тисяч мешканців у понад ста прифронтових містах та селах.

Детальніше про проект: Грецький медичний фонд «Гіппократи» розпочав медичну допомогу для 20 000 мешканців Донецької області