Запорізький благодійний фонд «Сподівання» надихає жити ВІЛ-позитивних переселенців

Підвищити якість життя внутрішньо переміщених осіб, які мають ВІЛ-позитивний статус – такою є мета проекту «Надихаємо жити…», який БФ «Сподівання» реалізував у Запоріжжі від квітня до липня 2017 року. За підтримки Акції «Папа для України» фонд забезпечує коштовні обстеження переселенцям, що живуть з ВІЛ\СНІД, та створює комфортні умови перебування ВПО у стаціонарному відділенні Запорізького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом.

«На початках військового конфлікту у 2014-му – розказує Наталя Доценко, президент БФ «Сподівання» – ми стикнулися з тим, що до нас почали звертатися  люди, які приїхали до Запоріжжя, не маючи на руках нічого, тільки «Картку клієнта» – уніфікований по Україні документ, який дозволяє споживачам ін’єкційних наркотиків та ВІЛ-інфікованим отримувати у ВІЛ-сервісних неурядових організаціях будь-якого міста певні послуги. А саме: консультації, в тому числі переадресації до СНІД-центрів,  допомогу з обстеженнями та отриманням АРТ чи протитуберкульозної терапії. Тобто, до нас приїхали люди з окупованих територій: Донецька, Алчевська, Макіївки, Горлівки. Вони там користали з програм організацій, подібних до нашої, знали, що в Запоріжжі теж є така організація і приходили до нас.

Спочатку їх було небагато, та коли почалася «лавина» цих людей, на рівні МОЗу була прийнята постанова, що їх ставлять на облік на території, куди вони виїхали. У нас це у Запорізький обласний центр профілактики та боротьби зі СНІД. Щоб вони могли отримувати тут антиретровірусну терапію та встановити інвалідність, треба було пройти дослідження, які, на жаль, не робляться безкоштовно, а не кожна людина може їх оплатити. Тож ми написали невеликий проект і отримали від акції «Папа для України» на це грант у розмірі 556, 380 грн.»

Як розповідає пані Наталя, з того часу було зроблено 89 великих обстежень для 29 осіб. Пояснює, що інколи один пацієнт потребує декількох обстежень, або ж їх послідовність розтягнута в часі. Загалом за 2,5 місяці проекту 80 осіб отримали консультації лікарів Запорізького обласного та Мелітопольського міського центрів СНІД, лікарів-інфекціоністів та соціальних працівників.

«При фонді маємо медико-мультидисциплінарну команду, яка «дивиться» кожного пацієнта, що потребує допомоги, призначає йому обстеження. Це документально затверджується на рівні головного лікаря обласного центру СНІДу і видається направлення у медичний центр, де проводять обстеження, а ми їх вже проплачуємо».

Особливість переселенців, які мають ВІЛ-позитивний статус, ще й у тому, що окрім проблем із здоров’ям, вони мають ще психологічні та соціальні проблеми, спричинені тим, що мусили покинути свої домівки. Тому психологи та соціальні працівники фонду здійснюють супровід таких хворих, допомагають їм та підтримують.

«Хоч хвороба одна, але ВІЛ\СНІД в кожного проявляється по-різному, – пояснює пані Наталя. – Щоб людина могла повноцінно отримувати антиретровірусну терапію, треба багато зробити, а люди інколи нічого не роблять, бо не мають коштів. Коли ж це ще й хтось, хто переїхав до нас через військові події на Сході України і не має додаткових можливостей для життя, то така допомога для них дуже важлива».

БФ «Сподівання» має стаціонарний консультативний пункт для ВІЛ-позитивних людей, вже багато років співпрацює з лікарями з поліклінічного та стаціонарного відділення обласного центру СНІДу. Частина коштів з гранту від «Папа для України» пішла на закупівлю необхідного обладнання для стаціонарного відділення, де перебувають переселенці, що живуть з ВІЛ\СНІД. Куплено кілька спеціальних ліжок для пацієнтів, які потребують паліативного догляду, у двох палатах встановлено кондиціонери, закуплено два монітори пацієнта, які дозволять здійснювати контроль пацієнтів надсучасними методами. А також один операційний світильник, пересувний 5-рефлекторний з аварійним живленням та три бактерицидні опромінювачі.

«Цей проект називається “Надихаємо жити…”, бо багато людей, які до нас звертаються,  застигматизовані, дискриміновані в інших закладах через свою хворобу. – розказує пані Наталя. – А в нас вони мають територію безпеки, довіряють і нашим соціальним працівникам, і лікарям, з якими співпрацюємо».

Раніше, 15 квітня цього року, БФ «Сподівання» закінчив проект «Тепло в оселі», який діяв протягом двох місяців також за підтримки Акції «Папа для України». Забезпечували вугіллям та теплонагрівачами потребуючих переселенців Гуляйпільського, Приморського, Більмацького та Розівського районів Запорізької області. Завдяки проекту теплонагрівачами забезпечили 33 сім’ї , вугіллям (по 720 кг) – 208 сімей.

Іванка Рудакевич

Фото: з архіву БФ “Сподівання”