Завдяки акції «Папа для України» допомогу отримали переселенці у Новопсковщині

1-го березня закінчився проект «Сприяння реалізації прав мешканців Новопсковського району на безоплатне лікування», здійснений організацією «Моя Новопсковщина» за підтримки Акції «Папа для України». Мета проекту – забезпечити безкоштовними ліками людей, постраждалих від збройного конфлікту в Україні, та внутрішньо переселених осіб, які нині мешкають у Новопсковському районі Луганської області.

«Проект завершився, але поки він тривав, багато людей дізналися про нас, тому й досі звертаються по допомогу, приходять, пишуть листи», – каже Єгор Потоцький, голова організації «Моя Новопсковщина». Гроші, отримані від акції «Папа для України», використано не всі, трохи залишилося, тому організатори прагнуть продовжити проект іще на місяць, тим більше, ‒ потреба в ньому справді є. «Ми зрозуміли, що багато людей потребують не самих лише ліків, – пояснює пан Єгор. – Інваліди звертаються по милиці, дехто ‒ по інгаляційний апарат, а він коштує близько семисот гривень…»

Цікава й історія виникнення проекту, адже «Моя Новопсковщина» ‒ не благодійний фонд, а правозахисна організація. Торік вона перевіряла роботу місцевої лікарні: скільки коштів туди надходить, які ліки надають безкоштовно, чи є допомога переселенцям і т. ін. Виявлено чимало правопорушень. Саме тоді до організації почали звертатися люди, зокрема переселенці, розповідаючи про несправедливе ставлення до них у лікарні. Найголовніша проблема ‒ брак безкоштовних ліків, що придбати їх самостійно хворим не вистачає грошей. І коли в організації дізналися про акцію «Папа для України», виникла ідея приєднатися до неї і, забезпечуючи ліками вимушено переселених осіб, подбати про їхнє право на безоплатне лікування.

Протягом трьох місяців допомогу отримали сто двадцять вісім людей: діти, пенсіонери, багатодітні сім’ї, матері-одиначки. Прагнучи охопити якнайбільше хворих, допомогу для однієї людини було обмежено сумою, що не перевищує двох тисяч гривень. Орієнтувалися на найпоширеніші проблеми зі здоров’ям: бронхіти, пневмонії, гінекологічні захворювання, хірургічні втручання тощо. Часто по допомогу зверталися онкохворі або ж люди, які потерпають від хронічних недуг.

«Приходять, кажуть: “У мене хронічна хвороба, маю раз на рік пролікуватися в лікарні. Курс коштує близько двох тисяч гривень, грошей немає…”. Або ж онкохворі просять бодай один укол хіміотерапії… Звісно, ми тих людей приймали, надавали допомогу, бо це для них – можливість», – додає пан Єгор.

Щоб отримати допомогу, хворий мав принести від лікаря особисту медичну картку з зазначеним діагнозом, рецепт на ліки, довідку переселенця, заяву про необхідні медикаменти, і після затвердження ще деяких документів міг узяти в аптеці необхідні препарати.

«Поки людина пише заяву, ми їй пояснюємо, що ці кошти пожертвували католики з усього світу, прагнучи допомогти Україні, – розповідає пан Єгор, який особисто приймає громадян в офісі організації. – Не всі реагують на це адекватно. Вважають, що реалізуючи проект, пов’язаний із міжнародною акцією, ми “продаємося” Європі. У голови людей тут було вкладено дуже сильну ідеологічну пропаганду, тому й війна прийшла на нашу сторону…

Намагаємося спілкуватися: поки людина пише заяву, розмовляємо. Вже поставили печатки на документи, а ми й далі сидимо, говоримо. Дуже багато людей діляться своїми історіями… Недавно у нас була жінка, яка раніше жила десь під Луганськом. Почалася війна, обстріли, поряд з її домом розірвалася граната, а в неї троє дітей. Переїхали сюди. Грошей нема. Чоловік вирушив на заробітки до Москви, його там на смерть збила машина. Ми допомагали перевезти звідти тіло. Спочатку ми залучали її до діяльності нашої організації, видавати гуманітарну допомогу, але ж в неї троє дітей, вона не може…»

Таких історій тут можуть розповісти чимало. Трагічних чи, більш-менш, щасливих, коли вдалося допомогти знайти людям житло, роботу і школу для дітей. У Новопсковську зараз мешкає близько чотирьох тисяч переселенців із тридцяти восьмими населених пунктів з окупованих територій. Пан Єгор розповідає, що декотрі з цих людей визначилися чітко: переїхали сюди і поки окупанти не звільнять наших територій, їм нема що на тих землях робити. А декотрі у «підвішеному стані», одною ногою там, другою – тут, розгублені.

«Приїхала до нас жінка, онкохвора. І каже: “У мене довідка, але… на ній печатка ЛНР, ви дасте мені ліки?” Пояснює, що в Луганську сильна медична база, що там лікарня облаштована для онкохворих, хороша апаратура, ‒ усе це досі там є. Тут їй не зарадять з її хворобою. Зареєстрована як переселенка у Новопсковську, але мусить лікуватися в Луганську, тому там і живе. Дізналася про нашу акцію… Ми надали їй допомогу, хоча дуже переживали, не знали, яка на це буде реакція. Сподівалися, що жінка повернеться у Луганськ, розповість, що отримала ліки, що тут є ті, хто за них там переживає, що тут є допомога. Так боремося за нашу країну…»

Серед тих, хто скористався з допомоги проекту – сорок три дитини, багато з них уже навчаються у місцевих школах. «Серед переселенців я не зустрічав дітей, які би, скажімо, замкнулися в собі після пережитого. Нормально спілкуються. Розказують про бомби. Старші діти розуміють, що там – війна. Але всі хочуть додому. Жити у чужому кутку – дуже важко».

Розмовляла Іванка Рудакевич